Hayatımızın bir parçası olan yiyecek ve içecek ile gastronomi sektörü kendini yeniliyen bir sektör haline geldi siz sayın üyelerimize  deger katmak için iş tecrubemi paylasmak dilegi ile saygılarımla murat dursun. Uzun yıllar yabancı şeflerle çalıştım ve önemli marka restaurant, cafe baker dünya mutfağı, hotel food gibi çeşitli tarzlarda önemli çalışmalarımız oldu. Biz bu sektörde yola çıkarken kaliteli ve ayrıcalıklı projelerde özel deneyimlere sahip olma anlayışı ile yola çıktık. İşimizin farkı gerçek lezzet ve gerçek kaliteli olma anlayışı bugün sizlere farklı konseplerde farklı lezzetler sunmak için sizleere hizmet verme amacı kazanç ve yatırımlarınızın sonuç odaklı bir düzeye gelmesidir. Başarıya yabancı olmayan bir ustayım ve siz sayın üyelerimizin gururunu veya yeni projelerinizin tarzında.

Uzun yıllar yabancı şeflerle çalıştım ve önemli marka restaurant, cafe baker dünya mutfağı, hotel food gibi çeşitli tarzlarda önemli çalışmalarımız oldu. Biz bu sektörde yola çıkarken kaliteli ve ayrıcalıklı projelerde özel deneyimlere sahip olma anlayışı ile yola çıktık.

İşimizin farkı gerçek lezzet ve gerçek kaliteli olma anlayışı bugün sizlere farklı konseplerde farklı lezzetler sunmak için sizleere hizmet verme amacı kazanç ve yatırımlarınızın sonuç odaklı bir düzeye gelmesidir.

Başarıya yabancı olmayan bir ustayım ve siz sayın üyelerimizin  gururunu veya yeni projelerinizin  tarzında ve konseptinde belirleyici bir hizmet vermektir.

Ben Murat Chef olarak, yaptığım ve yapacağım tüm işlerimizde herzaman aynı içten ve samimiyetimiz ile görevleri siz değerli üyelerimize hizmet vermeye devam edeceğim. Mutfak bizim içimizde hep bir tutku yaptığımız her yeni üründe hep daha çok heyecanlandık. Bizim başarımızın belkide sırrı bu olsa gerek. Her zaman daha iyisi ve kazanç odaklı bir anlayış ile devam ediyoruz. Aldığımız hizmetin karşılığını önemli ölçüde alacaksınız ve İstanbul turizmi ve yazlık turizim tesislerinde bile kısa süre içinde misafirlerimizin bir anda tavsiyeleri ile yüksek kapasitelere ulaştığını gördük.

Biz her zaman misafirlerimizin tekrar tekrar gelmesini ilke olarak belirledik ve böyle sonuç aldık  ve bundan sonraki anlayışımız aynı devam edecektir.

Misyonumuz 

1990 tarinden itibaren her kesimden olan misafirlerimize farklı lezzetler tattırmaya devam ediyoruz.

Sürekli yenilediğimiz mutfak anlayışı ve yorum sanatımızı sektörümüzde öncü markalar yaratmayı ve bir arada olmayı hedefliyoruz

Hayatımızın bir parçası olan yiyecek ve içecek ile gastronomi sektörü kendini yeniliyen bir sektör haline geldi, basarı ölçuleri olan hasas konu baslıkları olarak; ürününün genel lezzet uyumu,maliyetler & kost kontrolü dengeleri & ticari olarak kaar odaklı uyum ve müsterinin gercek talep ve arzları gibi misafir anlayısı ile sunulan hizmet biçimi,dogal lezzetlerin bir arada hazırlanması,kaliteli emeğin uzun vadaede devam etmesi, sürdürülebilir vizyon ve biçimlendirilmiş görüş şekli stok kontrolü ve pişirme , hazırlama metodları, kar hedefinin sürekli kontrollü olarak yukarı çıkması piyasanın genel şart ve istikrar ölçülerinin doğru analizi yapılması.

Ticari konsept belirliyici düzeyde karalar alınarak yol çizilmesi yapılan işe sevgi ve özen başarının en ince noktası olması bakımından yatırımcı konsept ve işin ruhunu doğru yakalayıp kabul ettirmesi başarının önemli konusudur.

Sayın üyelerimiz doğallık anlayışı bizim için gıda sektüründe hem kar hemde sağlıklı vede lezet olarak bizim olmasa olmazlarımızdır

Biz bu anlayışla önemli başarılara imza attık vede atmaya devam etmekteyiz.

Siz sayın üyelerimize hep bir adım daha kalite ve kar odaklı tecrübelerimizi

Lanse edip önem verdiğiniz iş hayatınızda daha önemli standartlı işlerle

Birlikte olamnın heycanı içerisinde olacağız.

Sadece ürün eğtimi ile sınırlı olmayan danışmanlık sistemi içerisinde

Personelin işindeki başarı ölçüleri

Eğtimleri vede işinde daha başarılı olacağı eğtim sizinle yaptığımız işlerin içersinde her zaman yeri olacaktır,

Memnuniyet hizmet sektöründe her zaman birkaç adım önde beklenmektetir buna istinaden yapmış ve de yapacağınız işlerde da hasas olan prensipler her zaman kontrollü olmak zorunda olduğunu doğru anlamak gerektirir.

Başarı ve kazanç odaklı bir misyon her zaman işin konsepti ne olursa olsun doğru anaşıldığı taktirde işletmenin veya kurumun daha net ve şeffaf karaları önemli avantajlar içerisinde olur. Siz sayın üyelerimize  deger katmak için iş tecrubemizi baylaşmak dileği ile.

Saygılarımla Murat DURSUN

Neden Murat Chef

Murat Chef

Kalite

Kalite yönetim sistemimiz paralelinde iş süreçlerimizi sürekli geliştirerek, hata oranlarımızı düşürmek, uygulama ve sonrası teknik hizmetlerimizi müşterilerimizin beklentileri doğrultusunda harekete geçirmek kalite politikamızdır.

Müşteri Memnuniyeti

Müşteri memnuniyet müşteri memnuniyetinin toplam seviyede mi yoksa eylemsel düzeyde mi incelenmesi gerektiğidir. Bu bağlamda, toplam memnuniyet yaklaşımı, tüketicinin memnuniyet düzeyinin bir zaman dilimi süresince memnuniyet veren veya vermeyen bir hizmet veya ürünle karşılaşmaya dayalı olduğunu ifade eder. Öte yandan, eylemsel yaklaşım ise tek bir alışveriş süresince görülen memnuniyet üzerine odaklanır.

Üretim

Miktarını ya da faydalarını artırmaya yönelik çabalar olarak tanımlanabilir. Bu sebeple üretim, imalat kavramından ayrılır; zira imalat, üretimden farklı olarak sadece bir malın sayısını ya da faydasını arttırma çabasıdır. Ayrıca üretim, mal veya hizmet üreten bir işletmenin üç temel faaliyetlerinden birisidir.